Kostrena 5. listopad 2021.

U Kostreni provedena akcija izgona divljači

U Kostreni provedena akcija izgona divljači
U Kostreni je protekle nedjelje provedena akcija izgona i uklanjanja divljači na prostoru od Žuknice prema Termoelektrani i to u dijelovima između naselja gdje se nalaze velike zelene površine.

Uz pripadnike policije u akciji su sudjelovala 54 lovca te dvadesetak pripadnika UDVDR- a Kostrena, DVD- a Kostrena i Civilne zaštite Kostrena koji su osiguravali prometnice.


“Cilj akcije bio je protjerati divljač iz naseljenog, izvanlovnog područja u lovno područje. Po završetku izgona iz izvanlovnog područja, lovci su nastavili aktivnosti na području Ivanja, koje je u lovnom području. Na području obuhvaćenom današnjom akcijom lovci su prilično detaljno pročešljali teren s kojeg je prema Ivanjima protjerano desetak jedinki zatečenih na predjelu između Žuknice i Doričića, no nije uočeno mjesto na kojem obitavaju, odnosno njihovi brlozi. Pretpostavka je kako je riječ o krdima koja na naše području svakodnevno migriraju i to kako je do sada uočeno, obično dolaze iz pravca Sušačke Drage i preko Solina se spuštaju u naselja te na drugoj strani preko plinovoda i Ivanja. Upravo su te velike dnevne migracije problem s divljim svinjama jer u samo jednom danu u potrazi za hranom i vodom prelaze velike udaljenosti pa će i ove koje smo danas uklonili s ove lokacije, u dogledno vrijeme zamijeniti druge jedinke, tako da od današnje akcije ne očekujem neki trajniji rezultat. Ova akcija nije prva takva koju je LD Jelen provelo na području Kostrene, samo je ovoga puta bio organiziran izgon i angažiran veći broj lovaca što je zahtijevalo i drugačiju pripremu. Dok se koordinirane aktivnosti ne počnu provoditi na širem području naše županije nećemo puno postići. U svakom slučaju mi više ne možemo čekati. Sve što smo u administrativnom smislu kao Općina mogli i trebali učiniti smo odradili. Lontinuirano nastaviti tražiti i dodatne mogućnosti za rješavanje problema”, rekao je kostrenski načelnik Dražen Vranić. 


Problem sve češćeg napuštanja šumskih staništa i spuštanja divljači prema naseljenim mjestima dovodi se u vezu sa sve većim brojem neobrađenih zapuštenih površina i širenjem šume, presijecanjem migracijskih puteva radi izgradnje infrastrukture, izloženosti staništa buci te poremećajima u broju prirodnih neprijatelja. 

Zadržavanju divljih životinja na određenom području doprinosi i dostupnost vode i hrane poput neobranih plodova na javnim i privatnim površinama, nepropisno odložen i lako dostupan biološki otpad i ostavljene posude s vodom. Divlje svinje su životinje visoke reprodukcije, posebno u uvjetima kada imaju dovoljno hrane i sigurno stanište što dodatno doprinosi brzoj eskalaciji problema ako se prekobrojnost sustavno ne kontrolira.

Kostrena odlučna u namjeri rješavanja problema

Kostrena se već duže vrijeme bori s prekobrojnom populacijom divljih svinja na svojem području. Uz veliku materijalnu štetu na javnim i privatnim površinama, riječ je i o ozbiljnom sigurnosnom problemu koji utječe na kvalitetu života mještana. 


Nakon sastanka s predstavnicima susjednih jedinica lokalne samouprave, policije, lovaca i veterinara polovicom rujna te sastanka s LD Jelen radi planiranja aktivnosti izgona divljači, u Općini Kostrena održan je u sastanak s predstavnicima tvrtki koje se profesionalno bave lovstvom i kontrolom populacije divljači kako bi se ispitale dodatne mogućnosti i rješenja kojima bi se moglo utjecati na smanjenje populacije divljači u naseljenim područjima Kostrene.  

Uz akcije izgona i izlova prekobrojne divljači koje će na terenu i nadalje provoditi LD Jelen, nakon zajedničkog obilaska terena predloženo je postavljanje trajnih kaveza s mamcima na više lokacija koje su se pokazale kao vrlo učinkovite u smanjenju populacije kroz duži vremenski period. Također je potrebno raščistiti što veći broj obraslih površina kako bi se smanjio broj pozicija na kojima će se divljač zadržavati. 

Prošle godine je Općina Kostrena izradila i usvojila Program zbrinjavanja divljači izvan lovnog područja kako bi se odstrel divljači mogao vršiti i u naseljenim područjima, no unatoč tome Lovačko društvo Jelen do sada nije uspjelo ostvariti značajnije pomake zbog čitavog niza drugih ograničavajućih propisa. Naručen je i nadzor teritorija termo- vizijskom kamerom da se lakše utvrde pozicije na kojima divljač obitava i putovi migracija, pokušalo se pojačanom prihranom zadržati divljač u rubnim nenaseljenim dijelovima,  no sve dosad poduzete aktivnosti rezultirale su minimalnim kratkoročnim učincima.

Naslovna: ilustracija