Kostrena 14. prosinac 2016.

Nastavlja se modernizacija javne rasvjete u Kostreni

Nastavlja se modernizacija javne rasvjete u Kostreni
Više od 400 rasvjetnih mjesta na državnoj cesti D8, Vrhu Martinšćice, dijelu Glavana, dijelu Svete Lucije, dijelu naselja Paveki te dijelu Žuknice bit će obnovljeno narednih mjeseci, zahvaljujući danas potpisanom ugovoru o javno- privatnom partnerstvu između Općine Kostrena i tvrtke IMC Kostrena.

Danas je u Vijećnici Općine Kostrena potpisan Ugovor o javno- privatnom partnerstvu za projekt obnove javne rasvjete na području Općine Kostrena između Općine Kostrena kao Javnog partnera i tvrtke IMC Kostrena kao Privatnog partnera. 

Općina Kostrena uz Grad Novigrad, prva je jedinica lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj koja je provela proceduru stjecanja odobrenja za javno- privatno partnerstvo za projekt u javnoj rasvjeti.
 
Razvoj Kostrene po konceptu “pametnih gradova”

“Područje energetske učinkovitosti u fokusu je našeg interesa već duže vrijeme i kroz različite projekte. Do sada smo s velikim uspjehom sudjelovali u energetskoj obnovi obiteljskih kuća i uvođenju obnovljivih izvora energije pa je i obnova javne rasvjete i traženje ekonomičnijih rješenja bio logičan slijed. Sve ono što ne znamo, ne sramimo se pitati i u sve naše projekte uključujemo struku koja u svim odlukama ima zadnju riječ, a ne politika. Tako je bilo i s ovim projektom kroz koji nas je vodila ESCO Grupa. Ono što su bili motivi Općine Kostrena je postizanje uštede energije koje će samim time imati za posljedicu i financijske uštede. Želimo stvoriti pretpostavke za razvoj Kostrene prema konceptu ‘pametnih gradova’, zato smo spremni na korištenje svih novih tehnoloških, organizacijskih i logističkih rješenja koji će poduprijeti taj naš cilj”, kazala je općinska načelnica Mirela Marunić, uoči potpisivanja ugovora.

Privatni partner u projektu je tvrtka IMC Kostrena društvo posebne namjene, osnovano za izvršenje ovog projekta od strane poduzeća IMC iz Rijeke koje je odabrano kao najpovoljniji ponuditelj na javnom nadmetanju za ovaj projekt. 
 
LED tehnologija za značajnu uštedu

Promjene koje će ovaj projekt donijeti Kostreni bit će ubrzo vidljive kroz bolju rasvijetljenost ulica što nije zanemariv faktor u sigurnosti prometa i kretanju pješaka, a uz pomoć suvremene LED tehnologije, postići će se i značajne uštede električne energije. Obnovljeno će biti nešto više od 400 rasvjetnih mjesta i to na državnoj cesti D8, na Vrhu Martinšćice, dijelu Glavana, dijelu Svete Lucije, dijelu naselja Paveki te dijelu Žuknice. Obnova rasvjete trebala bi biti završena u roku od  140 dana. 

Trajanje ugovora je 12 godina tijekom kojeg će privatni partner investirati oko 3 milijuna kuna za obnovu, financiranje, održavanje i nadzor javne rasvjet, dok će Kostrena za projekt godišnje izdvajati oko 330 tisuća kuna bez PDV-a.

Sustav javne rasvjete nije samo mjesto troška već može biti i vrijedan resurs, koji se može razvijati i na koji se mogu ugrađivati različiti moduli i isporučivati različite usluge kojima će sigurno kvalitetnije upravljati privatni partner od javnog sektora.
 
Bolji standard i uvjeti života

“Drago nam je što smo dio projekta javno- privatnog partnerstva u javnoj rasvjeti u Općini Kostrena. Kako je već i u samom nazivu istaknuto radi se o simbiozi javnog i privatnog sektora u zajedničkom cilju boljeg standarda i uvjeta života stanovnika, a uz to i energetske uštede koja se ostvaruje kroz ovaj projekt. U konačnici, radili mi u javnom ili privatnom sektoru, svi smo i stanovnici nekog grada ili općine i svima nam je u interesu da ostvarimo bolje životne uvjete, a bez dodatnog zaduživanja naših JLS-a. Posebno bih pohvalila načelnicu gđu Mirelu Marunić i njezin tim što su prepoznali prednosti ovog projekta i krenuli uvoditi novitete koje mogu slijediti i druge JLS te smo ponosni i zato što se to odvija u našoj županiji”, rekla je članica uprave IMC Kostrena Sanda Bujan Pavić.

Čitava ideja  JPP-a temelji se na učinkovitom upravljanju javnim investicijama u njihovom ukupnom životnom vijeku i učinkovitom upravljanju rizicima. Za razliku od tradicionalnih modela, kod JPP-a, oba partnera u projektu dijele rizike, troškove i koristi. Ono što je važno za jedinice lokalne samouprave, smanjuju se javni rashodi, samim time i štedi novac poreznih obveznika.